ریشه استفاده شیمیایی بین الملل داعش هفتمین بار

ریشه: استفاده شیمیایی بین الملل داعش هفتمین بار سلاح شیمیایی موصل نیروهای عراقی

گت بلاگز سیاسی رکود در بخش مسکن باعث انباشت تقاضا خواهد شد که خطرناک است ، با نوع تسهیلات

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان کشور گفت:بیش از چهار سال است که در بخش مسکن رکود داریم و باتوجه به اینکه در دوره های گذشته رکود، حول و حوش ۲ تا ۲.۵ سال زیا

رکود در بخش مسکن باعث انباشت تقاضا خواهد شد که خطرناک است ، با نوع تسهیلات

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی کلوب خبرنگاران، «خروج بازار مسکن از رکود» عنوان گفتگوی خاص خبری ۶ خرداد شبکه دو سیما بود که ایرج رهبر عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان ، علی چگینی مدیر کل برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی و محمد رضا رضایی مدیر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به بحث و گفتگو راجع به آن پرداختند.

عبارات مهم : اقتصاد
در ابتدای این بحث رهبر عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان کشور با بیان اینکه دوره رکود طولانی را در بخش مسکن می گذرانیم گفت: این رکود مشکلاتی را هم جهت خریدار و هم جهت فروشنده رقم زده است.

بیش از چهار سال است که در بخش مسکن رکود داریم

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز آثاری مبنی بر خروج از رکود در بخش مسکن نمی بینیم اظهار داشت: بیش از چهار سال است که در بخش مسکن رکود داریم و باتوجه به اینکه در دوره های گذشته رکود، حول و حوش ۲ تا ۲.۵ سال زیاد طول نمی کشید ، این اوضاع دلواپس کننده است و باعث انباشت تقاضا در بازار مسکن خواهد شد.

وی ادامه داد: هر سال حدود یک میلیون واحد نیاز داریم که اگر آن را تولید و خرید و فروش نکنیم، انباشت تقاضا خواهد شد که خطرناک است و قبلا هم شاهد است رکود بوده ایم که منجر به زیاد کردن قیمت شده است است.

چگینی مدیر کل برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی نیزدر همین رابطه اظهار داشت: دوره های رونق و رکود در کشور عزیزمان ایران تقریبا حدود ۳ تا ۳.۵ سال است ولی رکودی که هم اکنون در آن قرار داریم یک دوره چهار ساله شده است که البته به تصور بنده به آخرهای این رکود رسیده ایم.

وی ادامه داد: تنها بخش مسکن شاهد رکود نبوده بلکه مجموعه اقتصاد کشور این رکود را تجربه کرده هست، بخش مسکن ضربه گیر اقتصاد است و زمانی که بیماری هلندی خود را نشان می دهد در بخش مسکن پیاده می شود.

بیش از دو میلیون ششصد هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد

وی یادآور شد: قبل از این، سرمایه گذاری خیلی زیادی در بخش مسکن صورت گرفته بود که فراتر از حد توان اقتصاد کشور بود و حجم تولید در این بخش را اوج برد.

مدیرکل برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه خیلی موافق نیستم که این رکود باعث انباشت تقاضا در بخش مسکن شود گفت: براساس سرشماری مرکز آمار بیش از دو میلیون و ششصد هزار واحد مسکونی خالی با ارزش بالغ بر دویست هزار میلیارد دلار داریم که این رقم از ارزش بورس نیز زیاد است وگردش مالی آن می تواند به فعالیت در بخش مسکن کمک کند.

چگینی با تاکید بر اینکه باید سیاست هایمان را معطوف به تولید مسکن جهت گروه های خاص کنیم ، اظهار داشت: واحدهای خالی که به آن اشاره شد عمدتا واحدهایی است که مساحتشان و مکان هایی که این واحدها در آن ساخته ده اند به گونه ای است که باعث شده است متقاضی توان خرید آن را نداشته باشد.

محمدرضا رضایی مدیر کمیسیون عمران مجلس نیز اظهار داشت: از مسکن به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور یاد می شود بنابراین دولت و مجلس و بخش شخصی باید توجه خاص ای به این بخش داشته باشند.

وی افزود: امروز بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی ما وابستگی مستقیمی به بخش مسکن دارند و عمده درآمد شهرداری ها نیز از طریق مسکن است ضمن آنکه جمعیت قابل توجهی از مهندسین و کارگران ساختمانی نیز از این طریق امرار معاش می کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس بیان داشت: در بحث زیاد کردن منزل های خالی از سال ۹۰ تا به امروز ۵۵ درصد رشد داشتیم در حالی که در بحث منزل های مسکونی مورد نیاز جهت مردم است رشد فقط ۵ تا ۱۰ درصد بوده است.

رضایی تصریح کرد: منزل های خالی که از آن به عنوان منزل های لوکس یاد می شوند ، منزل هایی هستند که عده خاصی به عنوان سرمایه گذاری آن ها را ساخته اند که جهت خیلی ها قابل استفاده نیست.
عقبایی مدیر اتحادیه مشاوران املاک در ادامه برنامه با اشاره به اینکه دوران پیش رونق را در 6 ماهه امسال شاهد خواهیم بود اظهار داشت : در نیمه دوم سال به دوران رونق با شیب صعودی دست خواهیم یافت ، ماه مبارک رمضان مصاف با خرداد ماه و فصل نقل و انتقالات در حوزه اجاره است که نسبت به سال گذشته اوضاع بهتری را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه نسبت به بازار مسکن بسیار خوش بین هستم ادامه داد: بنده آینده نگری سونامی قیمت را نمی کنم لذا آینده نگری زیاد کردن قیمت در حد تورم را دارم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه نظارت بر آژانس های معاملات مسکن بسیار نیرومند است اظهار داشت : معضل بانک دست آقای سیف و بانک مرکزی نیست بلکه در دست مجلس هست، باید اصلاح ساختار پولی و بانکی به وسیله مجلس صورت گیرد و از سوی دیگر نباید تلاش های دولت را سیاه نمایی کرد.
عقبایی با اشاره به اینکه 120 هزار مشاور املاک در کشور داریم گفت: کمترین صنفی که در کشور فاقد پروانه کسب است مشاوران املاک هستند لذا باید با اصلاح ساختار سیاست پولی و بانکی به وزارت راه و شهرسازی شوک وارد کرد تا اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبری را رعایت کرد.
محمد رضا رضایی مدیر کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه الان کشور ظرفیت تولید هر سال یک میلیون واحد مسکونی را دارد افزود: باید حداقل 900 هزار واحد مسکونی ساخته شود تا بتوان در طی 10 سال عرضه و تقاضا یکسان شود، تسهیلاتی که درحوزه مسکن داده می شود متناسب با درآمد افراد نیست ، اگر می خواهیم در مسکن حرکتی را ببینیم و از رکود خارج شویم باید تسهیلات ارزان قیمت با بازپرداخت طولانی مدت در نظر بگیریم .
با این مدل تسهیلات نمی توان شاهد رونق در بازار مسکن بود
وی با بیان اینکه با نوع تسهیلاتی که در بانک ها داریم هیچ امیدی به خروج مسکن از رکود نیست ادامه داد: در بحث مسکن مهر 45 هزار میلیارد تومان در اختیار بانک مسکن قرار دادیم تا تسهیلات پرداخت کند، پرسش این است که آن پولی را که 8 سال قبل پرداخت کردیم بازپرداختش کجاست؟ بانک مسکن انتظارات را برآورده نکرده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه باید در حوزه تسهیلات بانک مسکن تجدید نظر کرد گفت: با این مدل تسهیلات نمی توان شاهد رونق در بازار مسکن بود.

در پایتخت کشور عزیزمان ایران 10 درصد رشد معاملات را شاهد هستیم
چگینی مدیر کل برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه در فروردین و اردیبهشت ماه امسال در پایتخت کشور عزیزمان ایران رشد مسکن داشتیم گفت: در پایتخت کشور عزیزمان ایران 10 درصد رشد معاملات را شاهد هستیم، در سال های 86-87 و 91 -92 قیمت مسکن 100 درصد زیاد کردن یافت و شاهد دو شوک قیمت با تصمیمات شتاب زده بودیم.

وی با بیان اینکه وام های مسکن فقط جهت سازنده نیست بلکه جهت انبوه ساز هم مصداق پیدا می کند ادامه داد: به دنبال گسترش بازار رهن در کشور هستیم، آثار بزرگنمایی را مشاهده کردیم و هنوز لطمات آن را می بینیم لذا باید سیستم بانکی و بخش های اقتصادی به بخش شخصی کمک کنند.

مدیر کل برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه آثار منفی مسکن مهر را دیدیم و قیمت ها آنقدر عوض کردن کرد که اقتصاد دچار پرسشها اساسی شد، اظهار داشت: 100 هزار واحد از مسکن مهر فاقد متقفاضی است که جهت فروش به شرکت ها واگذار شده است است و 110-115 هزار در شرف تکمیل شدن است و از سوی دیگر 2 میلیون و 500 هزار واحد خالی داریم و باید سیاست گذاری جهت این واحد ها به گونه ای باشد که در جهت کمک به اقشار کم درآمد پیش برویم.

رهبر با اشاره به اینکه باید برنامه منسجم و منظمی داشته باشیم تا از رکود خارج شویم گفت:زوج های جوان ایرانی توان بازپرداخت وام های مسکن را ندارند حتی اگر هر دو کار کنند نمی توانند بازپرداخت داشته باشند، لذا تسهیلات مورد نظر موثر نبوده است و باید تقاضا را جهت خروج از رکود جنبش کرد.

وی با بیان اینکه دولت و بخش شخصی باید تعامل و همکاری خوبی با هم داشته باشند افزود: باید تصدی گری را به بخش شخصی واگذار کرد ولی این مسئله در حد شعار بوده و عملی نشده است ، این آخرهای دولت 11 به فکر تحرک بخشیدن به مسکن مهر افتاد و بازپرداخت مسکن مهر در جای دیگری مصرف می شود.

انتهای خبر/

واژه های کلیدی: اقتصاد | برنامه | اقتصادی | تسهیلات | برنامه ریزی | مسکن | گفتگوی خاص خبری | رکود

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog