ریشه استفاده شیمیایی بین الملل داعش هفتمین بار

ریشه: استفاده شیمیایی بین الملل داعش هفتمین بار سلاح شیمیایی موصل نیروهای عراقی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پیشنهاد گرانی ۱۰درصدی آب و برق در راه است/ آزادسازی قیمت تا ۱۴۰۰ ، وزیر نیرو

وزیر نیرو با بیان اینکه هم اکنون درصددیم تا پیشنهاداتی جهت زیاد کردن ۱۰ درصدی قیمت آب و برق مطرح کنیم، گفت: مطابق قانون برنامه ششم وزارت نیرو باید به تعدیل قیمت

پیشنهاد گرانی ۱۰درصدی آب و برق در راه است/ آزادسازی قیمت تا ۱۴۰۰ ، وزیر نیرو

وزیر نیرو : پیشنهاد گرانی ۱۰درصدی آب و برق در راه است/آزادسازی قیمت تا ۱۴۰۰

عبارات مهم : برنامه

وزیر نیرو با بیان اینکه هم اکنون درصددیم تا پیشنهاداتی جهت زیاد کردن ۱۰ درصدی قیمت آب و برق مطرح کنیم، گفت: مطابق قانون برنامه ششم وزارت نیرو باید به تعدیل قیمت آب و برق اقدام کند لذا تا آخر برنامه باید به قیمت واقعی برسیم.

به گزارش تسنیم، حمید چیت چیان، وزیر نیرو در گفتگوی خاص خبری با اعلام اینکه خاموشی نظام مند و کمبود تولید برق نداریم، گفت: این روزها 1300 مگاوات صادرات برق داریم.

پیشنهاد گرانی ۱۰درصدی آب و برق در راه است/ آزادسازی قیمت تا ۱۴۰۰ ، وزیر نیرو

وی با بیان اینکه حدود 7.5 درصد زیاد کردن مصرف برق، نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم، افزود: در طول چهار سال گذشته، حداقل 8 هزار مگاوات نیروگاه تازه وارد مدار شده است است.

وزیر نیرو گفت: عمده سرمایه گذاری ها در این حوزه از طریق بخش شخصی است.

وزیر نیرو با بیان اینکه هم اکنون درصددیم تا پیشنهاداتی جهت زیاد کردن ۱۰ درصدی قیمت آب و برق مطرح کنیم، گفت: مطابق قانون برنامه ششم وزارت نیرو باید به تعدیل قیمت

چیت چیان با اعلام اینکه حدود 30 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار هستیم، گفت: مطابق قانون برنامه ششم وزارت نیرو باید به تعدیل قیمت آب و برق اقدام کند لذا تا آخر برنامه باید به قیمت واقعی برسیم.

وی با بیان اینکه تاکنون 2 میلیارد و 700 میلیون متر مکعب از برداشت اضافی آب جلوگیری شده است هست، گفت: حدود 60 درصد از ظرفیت سدها پر هست. تقریبا 15 سال است که وارد مرحله خشکسالی شدیم. در 10 سال گذشته هیچگاه در هیچ سالی میزان بارش های ما به میزان میانگین نرسیده و حتی از آن کمتر بوده هست. در این دوره 34 سد را به بهره برداری رساندیم.

مشروح سخنان وزیر نیرو به شرح زیر است:

پیشنهاد گرانی ۱۰درصدی آب و برق در راه است/ آزادسازی قیمت تا ۱۴۰۰ ، وزیر نیرو

وزیر نیرو در ابتدای اظهاراتش با بیان اینکه خاموشی نظام مند و کمبود تولید برق نداریم، گفت: این روزها هزار و سیصد مگاوات صادرات برق داریم، لذا در کشور تولید برق به اندازه کافی وجود دارد.

وی در رابطه با میزان رشد مصرف برق خانگی و صنعتی در کشور بیان داشت: به طور میانگین از ابتدای امسال حدود 7.5 درصد زیاد کردن مصرف برق نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم، ولی خوشبختانه مصرف برق صنعتی ما 11.3 درصد زیاد کردن پیدا کرده که این نشان دهنده آن است که چرخ صنعت به حرکت درآمده و لذا برق بیشتری را مصرف کردیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه هم اکنون درصددیم تا پیشنهاداتی جهت زیاد کردن ۱۰ درصدی قیمت آب و برق مطرح کنیم، گفت: مطابق قانون برنامه ششم وزارت نیرو باید به تعدیل قیمت

وزیر نیرو در پاسخ به این پرسش که در صرفه جویی، بیشترین همکاری را مردم داشتند یا دوایر دولتی و نهادهای حاکمیتی نیز بیان کرد: میزان توان مصرفی کشور 55 هزار مگاوات است و ما توانستیم بیش از 3 هزار و 800 مگاوات مدیریت مصرف داشته باشیم.

وی با اعلام اینکه در ابتدا صنایع، بعد کشاورزان و سپس عموم مردم در رابطه با مدیریت مصرف برق با وزارت نیرو همکاری داشتند گفت: از ابتدای امسال شروع به بستن قرارداد با صنایع کردیم تا آن ها تعطیلات خود را در فصلی قرار دهند که اوج مصرف برق است تا ما نیز راحت تر بتوانیم پاسخگوی زیاد کردن مصرف برق کشور باشیم.

پیشنهاد گرانی ۱۰درصدی آب و برق در راه است/ آزادسازی قیمت تا ۱۴۰۰ ، وزیر نیرو

چیت چیان ادامه داد: با کشاورزان متعددی در سراسر کشور قرار داد بستیم که اگر آن ها بین ساعت 12 ظهر تا 4 عصر، پمپ های آب خود را خاموش کنند در عوض مقدار برقی که آن ها در بیست ساعت بقیه شبانه روز استفاده می کنند مجانی خواهد بود.

وزیر نیرو تصریح کرد: این حرف که دستگاه های دولتی کمتر به سمت صرفه جویی می روند، شاید به جهتی درست باشد! چون مصرف کنندگان در اداره ها خود هزینه های مصرف را پرداخت نمی کنند، لذا طبیعی است که خیلی مراقب میزان مصرف انرژی نباشند.

وی افزود: در عین حال در یک ماه اخیر دولت مصوباتی داشت که بر اساس آن تمام ادرات موظف هستند، بعد از اتمام ساعت کاری سیستم های سرمایش خود را خاموش کنند که خوشبختانه در این زمینه همکاری های بسیار مناسبی صورت گرفت.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: اینکه کمبود تولید برق نداریم به معنای این نیست که نیازمند سرمایه گذاری در توسعه تولید نیستیم، بلکه باید سال به سال نیروگاه های جدیدی را وارد مدار کنیم.

چیت چیان با اعلام اینکه در چهار سال گذشته حداقل حدود 8 هزار مگاوات نیروگاه تازه وارد مدار شده است است و هر سال باید تا 5 هزار مگاوات نیروگاه تازه نیز وارد مدار شود، اظهار داشت: در حال حاضر بیشترین محدودیت ما در بخش انتقال و فوق توزیع برق است که در این شرایط، در جاهایی که مصرف برق به یکباره اوج می رود موجب می شود ظرفیت خطوط انتقال و فوق توزیع با افت ولتاژ مواجه شود و این افت ولتاژ نیر در بعضی مناطق منجر به خاموشی می شود.

در شبکه توزیع برق حدود 10.7 درصد تلفات برق داریم

وزیر نیرو همچنین با اعلام اینکه هم اکنون در شبکه توزیع برق حدود 10.7 درصد و در شبکه انتقال حدود 3 درصد تلفات برق داریم گفت: رقم 10.7 درصد به سادگی به دست نیامده، بلکه در طی چهار سال گذشته فعالیت بسیار گسترده و متمرکز بر این بحث صورت گرفته که توانستیم این رقم را از15.2 درصد به 10.7 درصد برسانیم و توانستیم چهار و نیم واحد درصد، میزان تلفات در شبکه را کم کردن دهیم.

وی خاطر نشان کرد: در سال های اخیر به علت محدودیت در سرمایه گذاری، اگر کم کردن تلفات و مدیریت مصرف را نداشتیم با خاموشی های بسیار جدی مواجه می شدیم.

چیت چیان افزود: میانگین کارکرد نیروگاه های کشور نیز تا یکی دو سال قبل 37 درصد بود که خوشبختانه این رقم هم اکنون به 38 درصد رسیده و طی برنامه ششم توسعه نیز باید به 42 درصد برسد.

وزیر نیرو با بیان اینکه طبق آینده نگری های برنامه توسعه پنجم و آن چه که در برنامه ششم در حال اجرا هست، نشانه گذاری شدن هر سال 5 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه می شود، گفت: در سال 89 حدود چهار هزار و اندی مگاوات نیروگاه تازه به مدار آمد، ولی با توجه به عدم اجرای صحیح قانون هدفمندی یارانه ، امکان سرمایه گذاری تا جایی پایین آمد که در سال 94 توانستیم تنها 900 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه کنیم.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه این روند کاهشی رو به زیاد کردن است و ما در سال 95 توانستیم حدود 2 هزار و 600 مگاوات نیروگاه تازه وارد مدار کنیم و در کنار به مدار آوردن نیروگاه های تازه با روش های مهندسی که در کشور اختراع شد، امسال توانستیم از ظرفیت های تولید، برق بیشتری را تولید کنیم .

چیت چیان با تاکید بر اینکه عمده سرمایه گذاری در این بخش به وسیله بخش شخصی صورت می گیرد و ما نیز تلاش کردیم از طریق صندوق توسعه ملی و سرمایه گذاری خارجی کاری کنیم که علی رغم محدودیت های مالی، منابع جدیدی را خلق کنیم، گفت: هم اکنون حدود 30 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکاریم، ولی علی رغم تاخیر در پرداخت ها سوخت و سازی وجود ندارد.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه با زیاد کردن قیمت رشد اقتصادی نیازمند این هستیم که برق بیشتری تولید کنیم، اظهار داشت: آینده نگری های مورد نیاز در این رابطه انجام شده است به طوری که تلاش داریم در سال های بعد 5 هزار مگاوات نیروگاه تازه وارد مدار کنیم. ولی در کنار این اقدام، نشانه گذاری بسیار جدی دیگر کم کردن مصرف برق و جلوگیری از مصارف غیر معقول است.

چیت چیان با اشاره به هزینه های اضافی مندرج در رسیدهای برق گفت: بخشی از این هزینه ها بابت آبونمان است که بالغ بر 1000 تومان می شود، بخشی دیگر که حدود 5 تومان به ازای هر کیلووات ساعت مصرف برق است که به توسعه برق روستایی و توسعه انرژی های نو در کشور تخصیص داده شده است می یابد و بخش دیگر نیز مربوط به 9 درصد ملیات بر ارزش افزوده می شود که تقریبا جهت همه کالاها لحاظ می شود، نه فقط برق.

وزیر نیرو با اشاره به اوضاع منابع اب زیرزمینی کشور گفت: حدود 55 درصد از آب موردنیاز کشور از منابع زیرزمینی تأمین می شود.

وی افزود: با کمال تأسف هر سال 5 میلیارد مترمکعب زیاد از میزان بارش های هر سال برداشت شده است است.

وی تصریح کرد: از ابتدای دولت طرح تعادل بخشی به آب های زیرزمینی تصویب شد که تاکنون باعث کم کردن برداشت 2.7 میلیاردمترمکعبی از آب های زیرزمینی شده است است.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 60 درصد از ظرفیت سدها پر است و ما کم کردن 6 میلیارد مترمکعبی ورودی آب به سدها نسبت به سال گذشته روبرو هستیم.

چیت چیان در ادامه با اشاره به تلفات آب در شبکه های آب گفت: در دنیا هیچ شبکه ای بدون پرتی آب وجود ندارد. اکنون کل تلفات شبکه آب کشور حدود 24 درصد است ولی تنها 13 درصد از این میزان مربوط به تلفات است و بقیه ناشی از قدیمی بودن کنتورها و… است.

وی اضافه کرد: جهت کم کردن هر یک درصد تلفات شبکه های آب، حدود 1200 میلیارد تومان پول نیاز است که با توجه به قیمت بسیار پایین تعرفه های آب امکان بازسازی شبکه ها در وقت بسیار کم نیست.

وی تأکید کرد: با اینحال ضمن بازسازی بعضی شبکه ها، در بعضی از نقاط شهری نیز زون بندی هایی انجام شده است و سامانهای فشارشکن راه اندازی شده است که باعث کم کردن تلفات شبکه می شود.

وزیر نیرو با اشاره به سدهای ساخته شده است در این دولت گفت: در این دولت حدود 34 سد ساخته شد که توانایی آب استحصالی کشور را به میزان 4 هزار و 450 میلیارد مترمکعب زیاد کردن داد، این در حالی است که از اول انقلاب تاکنون هر سال 774 میلیون مترمکعب به آب استحصالی کشور افزوده شده است است.

وی افزود: تا قبل از اغاز بکار این دولت 570 شهر کشور در تنش آبی بود ولی هم اکنون این شهرها به 307 شهر کم کردن پیدا کرده است.

وی در آخر در مورد میزان توسعه انرژی های تجدیدپذیر در دولت یازدهم گفت: در این دولت توسعه انرژی های تجدیدپذیر 2.25 برابر شده است است که 100 درصد به وسیله بخش شخصی سرمایه گذاری شده است است و امیدواریم تا آخر امسال حدود 590 مگاوات دیگر به ظرفیت کنونی کشور افزوده شود.

وی اضافه کرد: ظرفیت تولید بومی پنل های خورشیدی نیز در حال حاضر به حدود 210 مگاوات رسیده که امیدواریم تا آخر امسال به 500 مگاوات برسد.

چیت چیان در ادامه برنامه گفتگوی خاص خبری افزود: سال گذشته زیاد کردن 10 درصدی قیمت برق و آب را داشته ایم و هم اکنون درصددیم تا پیشنهاداتی جهت زیاد کردن 10 درصدی آنها مطرح کنیم.

وی گفت: مطابق قانون برنامه ششم توسعه وزارت نیرو باید نسبت به تعدیل قیمت های آب و برق تا آخر این برنامه و رساندن آن به قیمت واقعی اقدام کند.

چیت چیان افزود: این در حالیست که قانون بودجه امسال طوری طراحی شده است که زیاد کردن قیمت نداشته باشیم.

وزیر نیرو گفت: در حالی که هر کیلووات ساعت تولید و انتقال برق جهت وزارت نیرو 120 تومان است قیمت فروش آن 66 تومان محاسبه می شود.

وی افزود: وزارت نیرو به خاطر لحاظ نشدن این اختلاف قیمت 30 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد که مساوی بدهی های وزارتخانه هست.

واژه های کلیدی: برنامه | نیروگاه | نیروگاه | صندوق توسعه | سرمایه گذاری | میزان بارش ها | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog